Pārrobežu sadarbības programma 2014-2020

Projekta "Heritage" partneru tikšanās Daugavpilī

Turpinās projekta “Kultūrvēsturiskā mantojuma vērtību stiprināšana” “Heritage.lv” (“Capitalization of cultural and historical heritage”) īstenošana. Pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam trešā projektu konkursa ietvaros Madonas novada pašvaldības sadarbības partneri ir Daugavpils valstspilsētas pašvaldība un Rundāles pils muzejs.

14. un 15. jūlijā divdesmit Madonas novada pašvaldības dalībnieki devās uz Daugavpili, lai piedalītos Starptautiskā vēsturiskā rekonstrukcijas festivāla “Dinaburg 1812” rīkotajās aktivitātēs, kas jau sesto reizi norisinājās Daugavpils cietoksnī. Festivāla centrālā tēma bija 1812. gada notikumi, kad franču karaspēks uzbruka Dinaburgas cietoksnim, bet tā garnizons drosmīgi stājās pretī un atvairīja Napoleona karaspēku. Daugavpils cietoksnī valdīja senatnīga noskaņa, ko papildināja mūsdienīgi mūzikas ritmi.

Madonas novada pašvaldības dalībniekiem bija iespēja piedalīties plašajās programmas aktivitātēs, apmeklēt Martinsona māju, Rotko centru, Arsenālu, kā arī tradicionālo Krāmu tirdziņu un baudīt mājražotāju labumus. Īsi pirms pusdienlaika tika pacelts Dinaburgas cietokšņa karogs un svinīgi atvērti Nikolaja vārti, kā arī piedzīvots pusdienlaika signāllielgabala šāviens. Dienas laikā bija iespēja baudīt programmu “Mūzika mieram”, kurā uzstājās kamerorķestra “Daugavpils Sinfonietta” stīgu kvartets, kas atskaņoja  19. gadsimta sākumam raksturīgo mūziku, bet vēlāk tika vērotas vēsturisko deju performances. Festivāls “Dinaburg 1812” noslēdzās ar mūsdienīgu koncertu Rotko centra pagalmā, kur uz skatuves kāpa indīroka grupa “Willow Farm” no Liepājas, Jegors Kovaikovs un grupa “Duende”, kā arī slavenie Latvian Blues Band.

Viens no mērķiem šim braucienam bija nostiprināt draudzības saites ar kolēģiem no Daugavpils valstspilsētas pašvaldības un Rundāles pils muzeja. Pasākuma starplaikos tika organizētas kopīgas tikšanās, lai iepazītos un dalītos pieredzē.

Paldies Daugavpils valstspilsētas pašvaldībai par burvīgo pasākuma noorganizēšanu un laipno uzņemšanu! Tiksimies nākamajās aktivitātēs.‌

Iesūtīja: Iveta Raimo,
Projektu ieviešanas nodaļas Projektu sagatavošanas un ieviešanas speciāliste 



Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli.

‌10.05.2023. Preses relīze "Cesvaines pilī turpinās īstenot projektu "HERITAGE.LV" lasāma šeit >>


Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Programmas mājas lapa ir www.latruscbc.eu

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju.

Šī mājas lapas sadaļa ir radīta un uzturēta ar pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild projekta partneris un tā var neatspoguļot Programmas, Programmas dalībvalstu, kā arī Eiropas Savienības viedokli.

Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.




Nosvinēti skaisti Cesvaines svētki

Ik gadu par spīti dažādiem lokāliem un globāliem notikumiem esam organizējuši skaistus Cesvaines svētkus. Un šis gads nav izņēmums – svētki bija!

Kā ierasts svētkos pulcējamies pēdējā jūlija nedēļas nogalē, un tas nav nejauši izvēlēts laiks. Svētku nedēļas svētdienā vienos no lielākajiem lauku kapiem Latvijā - Ķinderu kapos notiek kapusvētki, kas pulcē vairāku paaudžu esošos un bijušos cesvainiešus. Šogad svētkus svinējām visu nedēļas nogali - 29., 30., 31. jūlijā.

Svētki iesākās piektdienas vakarā ar instrumentālu stand-up izrādi mākslas salona “Divi torņi” pagalmā. Uzstājās trombonists Vairis Nartišs, piedāvājot numurus, kuri ir kā piedzīvojumi un jautri stāsti no dzīves, ietērpjot tos instrumentālās performancēs.

Tradicionāli galvenās svētku dienas – sestdienas iesākums bija jau astoņos rītā - Cesvaini modināja muzikāls brauciens pa pilsētas un pagasta ielām Cesvaines pūtēju orķestra izpildījumā. Šī tradīcija ir nemainīga jau vairāk kā desmit gadu garumā. Dienas gaitā sekoja muzikāli, teatrāli izzinoši un izklaidējoši notikumi.

Neizpalika ikgadējās tradicionālās norises - ieskaņu koncerti, sporta sacensības, daudzveidīga koncertprogramma gan lieliem, gan maziem cesvainiešiem, mūsu seniem draugiem un viesiem. Organizējot svētkus un plānojot to programmu, tiek domāts par visiem, kuriem sirdij tuva Cesvaine. Sev interesējošu aktivitāti vai norisi varēja izvēlēties ikviens svētku apmeklētājs. Šogad par svētku galveno norises vietu bija izvēlēts Cesvaines pils pagalms.

Visas dienas gaitā uz sportiskām sacensībām bija aicināti visu vecumu strītbola spēlētāji. Paralēli tam Cesvaines Kultūras namā zolmaņi cīnījās par uzvarām kāršu spēlē. Savukārt paši mazākie svētku apmeklētāji varēja izklaidēties, veidojot lielos burbuļus, piedaloties muzikālā izrādē ar tēliem no dzīvnieku pasaules, kā arī citās radošā aktivitātēs. Vienlaikus dienas pirmajā pusē sev noderīgas, stādāmas dārzā vai arī gardas lietas varēja iegādāties mājražotāju un amatnieku tirdziņā.

Dienas gaitā uz galvenās skatuves tika spēlētas vairākas muzikālas izrādes, izskanēja koncerti dažādām gaumēm. Ar R. Blaumaņa izrādi “Trīnes grēki” priecēja Cēsu teātris, savukārt jaunie aktieri uzstājās ar koncertizrādi “Mūžam dzīvais Unisons – tomēr kavē”.

Ar deju priekšnesumiem svētkus kuplināja gan vietējie dejotāji – Cesvaines vidusskolas deju kolektīvs “Sprīdītis”, dāmu deju grupa “Kamenes”, gan mūsu viesi no kaimiņu pagastiem un arī Igaunijas. Par virtuozu muzikālu baudījumu bija parūpējies svētku viesis no Daugavpils (projekta partnera - Daugavpils pilsētas domes delegācijas pārstāvis) - saksofonists Jevgeņijs Hairulins priecēja ar virtuozu instrumenta spēli pils Ziemeļu terasē.

Vakara gaitā galveno skatuvi ‘apdzīvoja’ Guntars Račs un draugi, sniedzot koncertu. Tāpat arī grupa “Loud Silence”. Neizpalika svētkos pierastā zaļumballe – par raitu dejas soli gādāja muzikālā apvienība “Rēzus pozitīvs”.

Svētdienā ierasts pulcēties kapusvētkos Ķinderu kapsētā. Svētdienas laikā bija iespējams apmeklēt koncertu Cesvaines pilī, kurā virtuozu mūzikas instrumentu spēli lutināja Madonas Jāņa Norviļa mūzikas skolas absolventi. Svētkus ierasts noslēgt Kraukļu pusē – Jaungulbenes amatierteātris “Kuriozs” spēlēja A. Finka izrādi “Divas stundas laimes”. Svētki ierasti izskan svētdienas pievakarē Kraukļos – arī šī ir tradīcija, kura palikusi nemainīga gadu no gada.

Visu sestdienu, 29. jūliju, Cesvaines pils bija atvērta apmeklētājiem (ieeja par ziedojumiem), kā arī varēja iepazīt Cesvaines seno centru, piedaloties ekskursijā pa Cesvaines pilsmuižu.

Svētki nosvinēti, palikušas skaistas atmiņas un foto mirkļi no tiem, un jāsāk plānot nākošā gada norises! Esat aicināti paviesoties Cesvainē arī citos notikumos – augustā gan sportiskas, gan muzikālas aktivitātes!

Linda Vanaga


Cesvaines pils ver durvis apmeklētājiem

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Pēc vērienīgiem pārbūves un restaurācijas darbiem 28. janvārī ekspluatācijā tika nodots Austrumvidzemes kultūras un mākslas centrs Cesvaines pils, kas jau 12. februārī atkal vērs savas durvis, lai uzņemtu apmeklētājus.

Pārrobežu sadarbības projekta HERITAGE „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā" ietvaros pilī paveikti nozīmīgi darbi ar mērķi atjaunotas kultūrvēsturiskās vērtības Cesvainē, Daugavpilī.

Ir paveikti būtiski darbi, lai nodrošinātu pilī ugunsdrošības un apsardzes signalizāciju, kā arī trauksmes izziņošanas sistēmu. Nozīmīgs ieguldījums pils saglabāšanai un uzturēšanai ir centrālapkures sistēmas ierīkošana daļai no pils telpām, kā arī ir sakārtota kanalizācijas un notekūdeņu sistēma.

Cesvaines pils otrajā stāvā izbūvēts vestibils ar aprīkotu konferenču zāli un telpu pils darbiniekiem. No vestibila uz bēniņiem uzstādītas jaunas koka kāpnes, izgatavotas pēc senajām pils fotogrāfijām, iekļaujot atsevišķus elementus, kas vēl bija saglabājušies no vēsturiskajām kāpnēm.

Projekta ietvaros ir atrisināts šobrīd tik ļoti aktuālais vides pieejamības jautājums, kas paredz pils pieejamību cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. Šim nolūkam ierīkots pacēlājs, kuru ietver jaunas betona kāpnes. Savukārt, pils labā spārna pagrabā ir atjaunotas un pielāgotas telpas ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vajadzībām.

     Savu sākotnējo krāšņumu ir atguvis viens no pils kamīniem lielā torņa Medību telpā. Kamīns ar vēsturiskajiem zaļajiem glazētajiem podiņiem pilnībā restaurēts, tam ir vēstures pieminekļa nozīmes statuss (valsts aizsardzības Nr. 4047), kā arī vēsturisko veidolu atguvusi arī viena no pils āra terasēm, kuru šobrīd grezno koka kolonnas, kokgriezumi un kapara jumts.

Paralēli projektam pilī ir notikuši arī citi restaurācijas darbi – balles zāles griestu plafona mākslinieciskās apdares konservācija, ZA stūra griestu mākslinieciskās apdares glābšanas darbi, kā arī pilnībā atjaunotas divas konsoles kā noslēdzoši elementi 2. stāva vestibilam pie lielajām koka kāpnēm.

Realizētais projekts noteikti dos iespēju paplašināt kultūras produktu un pakalpojumu klāstu Cesvaines pilī, veicinās kultūras pieejamību, kā arī palielinās tūrisma plūsmu kā Cesvainē, tā Madonas novadā.

Ņemot vērā valstī noteiktos ierobežojumus, Cesvaines pils atvēršana notiks bez lielām svinībām, tomēr svinīgā gaisotnē. Vēlamies, lai šī diena ir svētki pašai pilij, cesvainiešiem un ikvienam, kurš sekojis līdzi pils atjaunošanas darbiem.

Cesvaines pils atvēršanās dienā apmeklētājus priecēs akustiskā klaviermūzika, kas tapusi projekta ALPHA-DO L&A ietvaros. Skaņdarbi ir tapuši Cesvaines pils balles zāles mūziķu telpā uz pils flīģeļa un visu februāra mēnesi dos iespēju ikvienam pils apmeklētājam jebkurā laikā ieklausīties pils mūzikas skaņu vibrācijās.

ALPHA-DO L&A ir projekts ar atšķirīgu mūzikas komponēšanas un klavierspēles veidu. Šajā projektā galvenais faktors nav mūzikas notis, bet skaņas vibrācija, kas balstās uz pirkstu un klavieru stīgu proporcijām. Spēlējot šādā veidā, skaņa rezonē, radot mainīgas un retas saskaņas. Šis mūzikas stils ļauj spēlēt arī uz atšķirīgi noskaņotiem, kā arī nenoskaņotiem instrumentiem, jo pirmskaņa nāk no klavieru skaņu paneļa. Bet vienkāršākais veids, kā to saprast, ir klausīties.

Vēl pilnīgāku svētku sajūtu palīdzēs rast mākslinieces Laimas Bakānes darbu izstāde “Balle pilī”. Darbi tapuši autortehnikā, daļa no tiem gatavoti tieši izstādei Cesvaines pilī.

     Tāpat pils zālēs būs apskatāmi izcilā tekstilmākslinieka Georga Barkāna gobelēni no Cesvaines pils muzeja krājuma.  Ar savu neatkārtojamo māksliniecisko rokrakstu, kuram raksturīga izsmalcinātā kolorīta izjūta, tekstila virtuozitātei sabalsojoties ar intelektuālām abstrakcijām un oriģinālu telpiskās domāšanas pārnesumu plaknē, Georgs Barkāns ir viens no tiem māksliniekiem, kura devums pieder pie latviešu tekstilmākslas virsotnēm.

     12. un 13. februārī ikviens interesents būs aicināts apmeklēt pili bez ieejas maksas, bet pēc tam, līdz pat februāra beigām, pils būs apskatāma vēl par vecajām cenām – bērniem līdz 16 gadiem pils apmeklējums būs par brīvu, bet pieaugušajiem biļetes cena būs 2 EUR. Tā kā līdz 28. februārim valstī ir noteikti ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos, tad februāra mēnesī lielas tūristu grupas vēl neuzņemsim, bet piedāvāsim individuālos un nelielu grupu pils apmeklējumus. Marta sākumā tiks sniegta informācija par izmaiņām Cesvaines pils pakalpojumu izmaksās.

 Jau šobrīd Cesvaines pils pieņem pieteikumus dažādu pasākumu gan privātu, gan korporatīvu, organizēšanai un telpu nomai, kā arī esam atvērti sadarbībai ar radošo industriju pārstāvjiem izstāžu, koncertu, meistarklašu, plenēru un citu radošu darbību izpausmēm.

Cesvaines pils būs pieejama apmeklētājiem no otrdienas līdz piektdienai no plkst.10:00 līdz 17:00, bet sestdienās un svētdienās no plkst.10:00 līdz 16:00. Tuvojoties pavasarim, pils darba laiki nedēļas nogalē tiks pagarināti, tāpēc iesakām sekot līdzi aktuālajai informācijai par Austrumvidzemes Kultūrām un mākslas centra Cesvaines pils darbību.

Šobrīd pils darbosies 'zaļajā' līmenī - apmeklētāji tikai ar derīgiem Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošiem sertifikātiem.

Informāciju sagatavoja:

Austrumvidzemes kultūras un mākslas centra vadītāja
Linda Bakmane,
autores foto


Būvdarbi Cesvaines pilī pabeigti

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Vērienīgie Cesvaines pils pārbūves un restaurācijas 3. kārtas būvdarbi noslēgušies. Tie tika veikti pārrobežu sadarbības projekta ietvaros. Kopējais projekta beigu termiņš ir 2022. gada 30. aprīlis.

Nākamajā gadā no projektā ieplānotajiem finanšu līdzekļiem tiks iegādāts semināru zāles aprīkojums, kā arī telpa tiks aprīkota ar tehnoloģiskajām iekārtām.

Būvdarbus par 1 425 316,69 EUR (t. sk. PVN) veica SIA „RERE MEISTARI”, kuriem ir iepriekšēja pieredze darbā vēsturiskās ēkās.

SIA „RERE MEISTARI” projekta vadītājs Andris Sausiņš par šābrīža situāciju pilī saka: „Pārbūves darbi Cesvaines pilī tika pabeigti un nodoti pasūtītājam 22. novembrī, un šobrīd ir sagatavota un iesniegta visa nepieciešamā dokumentācija institūcijām darbu nodošanai un pieņemšanai.

Tā kā restaurācijas, atjaunošanas un pārbūves darbi nenotiek uzreiz visā pilī, bet tiek veikti atsevišķās ēkas platībās, būvniekam ar pasūtītāju ir izdevies sasniegt optimālo rezultātu, lai no šā projekta finansējuma ne vien veiktu pamatīgus ieguldījumus, piemēram, sakārtojot siltumsistēmu, kanalizācijas un notekūdeņu sistēmu, ugunsdrošības signalizāciju, trauksmes izziņošanas sistēmu, apsardzes signalizāciju, bet arī atstātu loģiskas darba turpinājuma iespējas nākamajiem secīgi veicamajiem būvdarbiem.

Šā projekta laikā ir izbūvētas telpas kafejnīcai ar palīgtelpām, izbūvētas betona kāpnes, pacēlājs cilvēkiem ar pārvietošanās grūtībām. Kāpnes ir izbūvētas tādas, kādas tās bija 20. gadsimta 20. gados, kad te bija iekārtota skola, – izveidojot kāpņu reliņus pēc to gadu parauga. Esam izbūvējuši arī vestibilu ar konferenču zāli 2. stāvā. Uz to ved koka kāpnes, kas arī ir izgatavotas no jauna. Lai kāpnes būtu pēc iespējas tādas, kādas tās bija pirms ugunsgrēka, to izveidē būvgaldniekiem palīdzēja saglabājies koka elements – liela koka bumba, kā arī senās fotogrāfijas.

Ierīkotā centrālā apkure ir novērsusi mitruma un pelējuma rašanos, kas ir ļoti būtiski, lai nepasliktinātos telpu kopējais tehniskais stāvoklis. Piemēram, 2. stāvā nosiltinājām pārsegumu, un tas pozitīvi ietekmē vēl neizremontētās centrālās daļas zāles, arī tur atklātos ģipša veidojumus, kurus izdevās saglābt.

Restaurējām vienu no pils lepnumiem – vēsturisko zaļo glazēto podiņu kamīnu, kuram ir vēstures pieminekļa nozīmes statuss (valsts aizsardzības Nr. 4047). Atjaunojām arī āra terasi ar liektas formas kapara jumtu, koka kolonnām un kokgriezumiem.

Šajā objektā nostrādājām vienu gadu un esam iepazinuši pili ar tās funkcionālajām īpatnībām, laiku laikos uzkrātajām sistēmām un daudzkārtīgajiem ēkas pārbūves līkločiem. Protams, ja būtu iespēja piedalīties jaunā konkursā, lai turpinātu darbus, mēs būtu ieinteresēti, jo redzam, ka pils iepazīšana jau ir liela daļa no veicamā.

Novēlam, lai pilī atgriežas rosība. Tā atdzīvinās pils mūrus, aicinās apmeklētājus iegriezties un aplūkot šo vēsturisko mantojumu.”

Liela nozīme darbu secības ievērošanā un materiālu pareizā lietojumā ir projekta autoram. Autoruzraudzību veica Ināra Caunīte no SIA „Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Kopējās šā pakalpojuma izmaksas veido 13 939,20 EUR (t. sk. PVN).

Būvuzraudzības pienākumus veica SIA „WARSS+” par 17 424 EUR (t. sk. PVN), un galvenais būvuzraugs bija Ivars Markovskis.

Iveta Raimo,
Madonas novada pašvaldības
Projektu ieviešanas nodaļas
Projektu sagatavošanas un ieviešanas speciāliste


Turpinās Cesvaines pils atjaunošanas darbi

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Reizē ar siltā laika iestāšanos sākusies jaunā tūrisma sezona, taču arī šogad Cesvaines pils iekštelpu apskati piedāvāt nevarēsim, jo pilī turpinās pārbūves un restaurācijas 3. kārtas būvdarbi.

Pils cokolstāvā turpinās apdares darbi: sienu apmetuma attīrīšana un atjaunošana, virsmas gruntēšana, krāsošana ar kaļķu krāsu un sienu sagatavošana flīzēšanas darbiem. Pils 2. stāvā plānotajā semināru telpā sienas un griesti tiek sagatavoti krāsošanai. Sākti uzbrauktuves austrumu sienas atjaunošanas darbi. Izgatavoti un iebūvēti cokolstāva logi, turpinās pārējo būvdarbu 3. kārtas zonā ietilpstošo logu restaurācija. Uzsākti lifta montāžas sagatavošanas darbi.

Cesvaines pils telpas līdz šim tika apsildītas, kurinot krāsnis un kamīnus. Turpmāk siltums pils telpās tiks nodrošināts, izmantojot pašvaldības uzņēmuma „Cesvaines siltums” pakalpojumus. Siltumtrase līdz pilij tika izbūvēta būvdarbu iepriekšējā kārtā, bet šajā būvdarbu kārtā risinās daļēja pils apkures sistēmas izbūve. Apkures sistēma tiek izbūvēta ne tikai tajās telpās, kuru atjaunošanu aptver 3. kārtas būvdarbi, bet arī pils 1. stāva centrālās daļas greznajās reprezentācijas telpās.

Pils 1. stāva telpās plānoti grīdas konvektori, un to uzstādīšanai nepieciešamie atvērumi saudzīgi izveidoti pašreizējā grīdas segumā, atvērumu noformējumam izmantojot atgūtos parketa dēlīšus. Lai gan pēc pils pārbūves, atjaunošanas un restaurācijas būvprojektā paredzēto darbu pabeigšanas telpu apsildei līdzšinējās sildierīces – malkas krāsnis un kamīni – vairs nebūs vajadzīgi, atsevišķas sildierīces tomēr tiks saglabātas un atjaunotas. Šajā būvdarbu kārtā tiek atjaunota viena krāsns pils 1. stāvā un kamīnkrāsns pils torņa 2. stāva telpā – tā sauktajā medību zālē. Medību zāles tumši zaļi glazēto māla podiņu kamīnkrāsnij, kam valsts piešķīrusi aizsardzības Nr. 4047, sākti restaurācijas darbi.

Savukārt pils austrumu spārna kāpņu telpas 1. stāva brūni glazēto, bet no blakustelpas puses balti glazēto podiņu krāsns atjaunošana tuvojas nobeigumam. Lai nezaudētu nemateriālo kultūras mantojumu – podnieka amata prasmes, atjaunojot sildierīces, tās nav plānots pārvērst par butaforijām, kā tas nereti vērojams kultūrvēsturiskos objektos. Krāsnis atjauno profesionāli podnieka amata meistari, un abas sildierīces pēc atjaunošanas būs kurināmas.

Siltums, kas radīsies, kurinot atjaunotās krāsnis, noderēs medību zāles griestu un sienu apdares restaurācijas laikā ārpus pašlaik notiekošajiem 3. kārtas būvdarbiem, bet 1. stāvā atjaunotā krāsns palīdzēs uzturēt labvēlīgu klimatu kāpņu blakustelpā līdz laikam, kad kādā no turpmākajām pils atjaunošanas darbu kārtām pils austrumu spārna 1. stāvs tiks pievienots centralizētajai apkures sistēmai.

Objektā ik dienu tiek nodarbināti vidēji 15 strādnieki. Būvdarbi tiek veikti pārrobežu sadarbības projektā HERITAGE „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā”. Būvdarbus veic SIA „RERE MEISTARI”. Autoruzraudzību nodrošina SIA „Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Būvuzraudzību veic SIA „WARSS+”.

Iveta Raimo,
Cesvaines novada domes projektu vadītāja


Būvdarbi Cesvaines pilī turpinās

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Neskatoties uz ārkārtas situāciju valstī, Cesvaines pilī turpinās vērienīgi pārbūves un restaurācijas 3. kārtas būvdarbi.

Šobrīd pagrabstāvā ir gandrīz pabeigti kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmas izbūves darbi, kā arī apkures un elektroinstalācijas darbi. Uzsākta siltumizolācijas ieklāšana uz grīdām pagrabā.  Izgatavoti pagraba logi, bet to uzstādīšana tiks veikta vēlāk. Turpinās darbs pie izbūvējamā lifta ierīkošanas tehniskajām prasībām. Semināru telpā tiek veikta sienu špaktelēšana. Pilī līdz šim bija tikai krāšņu apkure, bet turpmāk tiks pieslēgta centrālā apkure, tādēļ rūpīgi tiek izvērtēts krāšņu esošais stāvoklis un lemts par to restaurāciju vai demontāžu.

Objektā nodarbināti vidēji 15 strādnieki.

Būvdarbu rezultātā gan pils otrajā stāvā, gan arī pils pirmajā stāvā un cokolstāvā plānots atjaunot tās telpas, kas saistītas ar konferenču zāles funkciju nodrošināšanu. Daļēji tiks izbūvēta apkures sistēma, ūdensvada un kanalizācijas sistēma, kā arī uzlabota ugunsdzēsības automātiskā signalizācija un apsardzes signalizācija. Konferenču zāles funkciju nodrošināšanas nolūkā, un vienlaikus domājot arī par vides pieejamības uzlabošanu ēkā, šajā būvdarbu kārtā paredzēts izveidot jaunu ieeju ēkas cokolstāvā, vienlaikus gar ēkas austrumu korpusa rietumu fasādi izbūvējot uzbrauktuvi-nobrauktuvi (pandusu). Vides pieejamības uzlabošanai pilī plānots iebūvēt liftu. Saistībā ar iepriekš minētajiem darbiem, plānots veikt pieguļošās teritorijas labiekārtošanas darbus, ierīkojot jaunu celiņu segumu, kur tas nepieciešams pēc teritorijas planēšanas darbu pabeigšanas un atjaunojot būvdarbu gaitā bojāto esošo segumu.

Būvdarbi tiek veikti pārrobežu sadarbības pārrobežu sadarbības programmas 2014-2020 gadam ietvaros.

Būvdarbus veic SIA “RERE MEISTARI”. Autoruzraudzību nodrošina SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Būvuzraudzību veic SIA “WARSS+”.

Cesvaines novada domes projektu vadītāja Iveta Raimo,
Uģa Fjodorova foto


Notiek vērienīgi būvdarbi Cesvaines pilī

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

 

Neskatoties uz vīrusa epidēmijas izraisīto ārkārtas situāciju valstī, Cesvaines pilī turpinās vērienīgi pārbūves un restaurācijas 3. kārtas būvdarbi.

Šobrīd ap pili ir veikti pamatu hidroizolācijas darbi. Pagrabstāvā ir demontēts grīdas segums, uzsākta kanalizācijas sistēmas izbūve, tranšeju gatavošana, kurās tiks ievietotas apkures un ūdensapgādes caurules. Notiek sienu un griestu virsmas attīrīšana no uzslāņojuma. Tiek veikti elektroinstalācijas ierīkošanas darbi, uzsākta apsardzes un ugunsgrēka izziņošanas sistēmas izbūve. Siltummezglā uzstādīts apkures sistēmas kolektors. Ar autoruzraugu tiek saskaņots pagraba logu dalījums rūtīs, profili un furnitūra, kā arī akmens keramikas un māla keramikas flīžu daudzums un izvietojums. Uzsāktas sarunas par izbūvējamā lifta veidu, izmēriem un tehniskajām prasībām. Ikdienā objektā nodarbināti aptuveni 15 strādnieki.

Būvdarbu rezultātā gan pils otrajā stāvā, gan arī pils pirmajā stāvā un cokolstāvā plānots atjaunot tās telpas, kurās paredzēts nodrošināt konferenču zāles funkcijas. Daļā no pils tiks izbūvēta apkures sistēma, ūdensvada un kanalizācijas sistēma, kā arī uzlabota ugunsdzēsības automātiskā signalizācija un apsardzes signalizācija. Konferenču zāles funkciju nodrošināšanas nolūkā un, domājot arī par vides pieejamības uzlabošanu ēkā, šajā būvdarbu kārtā paredzēts izveidot jaunu ieeju ēkas cokolstāvā, vienlaikus gar ēkas austrumu korpusa rietumu fasādi izbūvējot uzbrauktuvi-nobrauktuvi (pandusu). Vides pieejamības uzlabošanai pilī plānots iebūvēt liftu. Saistībā ar iepriekš minētajiem darbiem, plānots veikt pieguļošās teritorijas labiekārtošanas darbus, ierīkojot jaunu celiņu segumu, kur tas nepieciešams pēc teritorijas planēšanas darbu pabeigšanas un atjaunojot būvdarbu gaitā bojāto esošo segumu.

Būvdarbus veic SIA “RERE MEISTARI”, kuriem kā apakšuzņēmēji palīdz SIA “Rubate”, SIA “RCI Gulbene” un SIA “OZOLMĀJAS”. Autoruzraudzību nodrošina SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”. Būvuzraudzību veic SIA “WARSS+”.

Projekta īstenošanas ilgums: 12 mēneši.

Ja rodas kādi jautājumi vai neskaidrības, lūgums vērsties pie Cesvaines novada domes projektu vadītājas Ivetas Raimo.

Iveta Raimo
autores foto


Noslēgts līgums par būvdarbu veikšanu Cesvaines pilī, notikusi pirmā būvsapulce

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Jau pavasarī tika izsludināta iepirkuma procedūra pils pārbūves un restaurācijas 3. kārtas darbiem un nu – septembra sākumā noslēgts līgums par būvniecības darbiem pilī ar darbu veicējiem SIA “RERE MEISTARI”. Šā gada 17. septembrī notika pirmā būvsapulce, piedaloties pasūtītāja, būvnieku un būvuzraugu pārstāvjiem. Tika pārrunāta darbu organizācija, telpu nodošana būvniekiem un citi tehniskie jautājumi. 

Tādejādi turpināsies pārrobežu sadarbības projekta īstenošana: Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” pārrobežu sadarbības programmas projekts HERITAGE  „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā”. Projektā sadarbojas vadošais partneris Daugavpils pilsētas dome, partneri Cesvaines novada dome u VAS “Valsts nekustamie īpašumi”.

Iepirkuma procedūras rezultātā noskaidrots būvnieks, kas veiks apkures sistēmas ierīkošanas un elektroinstalācijas darbus daļā no pils iekštelpām. Tāpat tiks veikta lifta izbūve, lai nodrošinātu piekļuvi pilij personām ar kustību traucējumiem, izbūvētas semināru, konferenču, muzeja izstāžu telpas un iegādāts aprīkojums.

Būvdarbus par 1 425 316,69 EUR (t.sk. PVN) veiks SIA “RERE MEISTARI”. Darbu veikšanas termiņš paredzēts 12 mēneši no līguma parakstīšanas brīža – līdz nākamā gada septembrim. Autoruzraudzību šiem darbiem veiks būvprojekta autore SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs” par 13 939,20 EUR (t.sk. PVN). Būvuzraudzības līgums noslēgts ar SIA “WARSS+” par 17 424.00 EUR (t.sk. PVN), būvuzrauga pienākumus veiks Ivars Markovskis.

Iepriekš tika paredzēts darbus sākt ātrāk – jau šajā vasarā, taču tā kā iepirkuma rezultātā zemākā cena pārsniedza kontroltāmē aprēķināto, pirms līguma noslēgšanas bija nepieciešams saskaņot sadārdzinājumu (izmaiņas kopējā summā) gan ar vadošo partneri (Daugavpils pilsētas dome), gan ar pārraugošo iestādi (Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija), gan arī lūgt pašvaldībai piešķirt kredītu nepieciešamajai sadārdzinājuma summai.

Šajā reizē, salīdzinot ar jumta rekonstrukcijas darbiem, būvdarbi no ārpuses nebūs tik redzami, taču pili norobežos žogs. Līdz ar to, gandrīz vienlaikus ar tūrisma sezonas izskaņu, Cesvaines pils diemžēl kļūst nepieejama viesiem, jo būvdarbu laikā apmeklētāji pili nevarēs apmeklēt – nepiederošām personām ieeja būs liegta. Ceram uz sapratni un atvainojamies par neērtībām. Tā kā paredzēts būvdarbus noslēgt 2021. gada rudens pusē, pils būs slēgta apmeklētājiem arī nākamajā tūrisma sezonā.

 

Linda Vanaga,
Autores foto


Turpinās darbs pie pils atjaunošanas

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Pavasaris līdz ar labvēlīgākiem laikapstākļiem atnesis jaunas vēsmas pils vaibstos. Ziemā, kad noslēdzās jumta centrālās daļas rekonstrukcijas darbi, tika minēti daži atliktie darbi, kuri tiks veikti, kad laikapstākļi to ļaus. Lai arī pils vēl gaida savus metālkalumus torņu smailēm, šajā pavasarī jumtā ievietoti logi, kuri izgatavoti pēc īpašām skicēm un pasūtījuma.

Kā zināms, šobrīd norit darbs pie pārrobežu projekta. Ar šo projektu tiks īstenots Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” pārrobežu sadarbības programmas projekts HERITAGE  „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā”. Šobrīd ir ar rezultātu ir noslēgusies iepirkuma procedūra pils pārbūves un restaurācijas 3.kārtas darbiem. Pirmajās divās kārtās ir izbūvēta siltumtrase, siltummezgls un veikta hidroizolācija, bet 3. kārtā sagaidāma apkures sistēmu ierīkošana pils iekštelpās, sakārtota elektroinstalācija. Tāpat tiks veikta lifta izbūve, lai nodrošinātu piekļuvi pilij personām ar kustību traucējumiem, izbūvētas semināru, konferenču un muzeja izstāžu telpas. Šobrīd notiek dokumentu sakārtošana, lai būvnieki varētu sākt darboties pēc iespējas ātrāk.

 

Linda Vanaga,
Autores foto


Cesvaines pils atdzimšanas stāsts turpinās…

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

2019. gads noslēdzās ne vien ar neparasti siltu laiku (kas arī bija labvēlīgs būvniecībai), bet arī ar Cesvaines pils jumta centrālās daļas jumta rekonstrukcijas darbu noslēgšanos.

12. decembrī Cesvaines pili apmeklēja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes ekspertu komanda, kura aplūkoja Cesvaines pils atjaunošanas gaitu un iepazinās ar paveiktajiem darbiem. Kā teikts pēc pārbaudes saņemtajā atzinumā, Cesvaines pilī notikušie darbi ir veikti labā kvalitātē, atbilstoši projektam. Uzsvērts, ka jumta konstrukcija ir ļoti sarežģīta, taču ir izdevies to atjaunot. Līdz ar jumta izbūvi, noslēgušies projekta “Gaismas ceļš cauri gadsimtiem” ietvaros plānotie darbi.

Labā kvalitātē veiktā jumta konstrukciju izbūve un seguma ieklāšana, līdz ar nākamgad plānoto pils pieslēgšanu apkurei beidzot nodrošinās labvēlīgus apstākļus pils un tajā esošo vērtību – interjeru un būvgaldniecības elementu saglabāšanai.

Dažādiem pils atjaunošanas darbiem ilggadēji piesaistīts arī Kultūras pieminekļu konservācijas un restaurācijas programmas finansējums. Šogad ar tā atbalstu veikti restaurācijas darbi Balles zālē.

Pēc ugunsgrēka veikti atjaunošanas darbi:

2003. gads.  Atjauno pils rietumu spārna jumta daļu, pārējai pils jumta daļai tiek uzklāts pagaidu jumts

2004. gads. Atjaunoti logi pils kreisā spārna frontonā, pils lielā torņa restaurācijas 1. kārta

2005. gads. Pils tējas namiņa renovācija.

2006. gads. Pils lielā torņa atjaunošana un sūkņu mājas renovācija.

2007. gads. Pils austrumu spārna rekonstrukcija.

2008. gads. Lielo kāpņu griestu velves atjaunošana,  mazā kāpņu torņa rekonstrukcija

2009. gads. Pils austrumu spārna grīdu un kāpņu atjaunošana, ēdamzāles kamīna restaurācijas 1. kārta

2010. – 2011. gads. Ēdamzāles kamīna restaurācijas 2., 3. kārta, logu un durvju vērtņu restaurācija.

2012. gads. Pils reprezentācijas telpu un lodžiju arhitektoniski mākslinieciskā izpēte.

2013. gads. Pils ēdamzāles un Kungu runājamās telpas koka paneļu rekonstrukcija un restaurācija

2014. gads. Pils centrālās daļas fasādes un Mūziķu telpas logu restaurācija. Austrumu spārna telpu konservācija. Medību telpas gleznojumu attīrīšana, nostiprināšana un konservācija.

2015. gads. Tehniskais projekts „Cesvaines pils pārbūve un restaurācija”.  Lielo kāpņu logu restaurācija. Lodžiju gleznojumu nostiprināšana un konservācija.

2016. gads. Mūziķu  telpas griestu plafona attīrīšana un restaurācija. Balles zāles logu restaurācija.

2017. – 2019. gads. Cesvaines pils centrālās jumta daļas rekonstrukcija un restaurācija 1. kārtas 4 etaps. Viesu uzgaidāmās telpas griestu plafona veidojumu un logu restaurācija.   Mūziķu telpas kamīna restaurācija. Balles zāles griestu plafona attīrīšana un restaurācija. Cesvaines pils pārbūves un restaurācijas 1. un 2.  kārta „Siltumtrases izbūve un siltummezgla ierīkošana. Pagalma lietus kanalizācijas tīklu izveidošana un  esošo restaurācija, pils pamatu hidroizolācija” .

Cesvaines pils atjaunošanai laika posmā no 2002. gada 5. decembra līdz 2019. gada  decembrim ieguldīti 2 207 629,00 EUR. Finansējuma avoti – Cesvaines novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde, Eiropas Reģionālās attīstības fonds, ES programma “PHARE”, pārrobežu sadarbības programma.

SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs” ir izstrādājis Cesvaines pils pārbūves un restaurācijas būvprojektu, kurš ir sadalīts vairākās kārtās. Šobrīd ir realizētas pirmās divas kārtas: 1.kārta “Siltumtrases izbūve un siltummezgla ierīkošana” (izbūvēts siltumtrases pievads uz pili un siltummezgla ierīkošana pils pagrabstāva telpā), kā arī 2.kārta “Pagalma lietus kanalizācijas tīklu izveidošana un esošo lietus kanalizācijas tīklu atjaunošanas pils Ziemeļu pusē un pils pamatu hidroizolācija”. Šos darbus veica SIA “Rubate”, tie tika pabeigti 2019. gada noslēgumā (autoruzraudzība darbu sveic SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs”, būvuzraudzība SIA “Firma L4”).

Šobrīd izsludināta iepirkuma procedūra pils pārbūves un restaurācijas 3.kārtas darbiem. Ar šo projektu tiks īstenots Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība”  pārrobežu sadarbības programmas projekts HERITAGE „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā”. 3. kārtas iepirkumā paredzēts atrast būvnieku, kas veiks galvenokārt darbus apkures sistēmu ierīkošanai pils iekštelpās, sakārtos elektroinstalāciju. Tāpat tiks veikta lifta izbūve, lai nodrošinātu piekļuvi pilij personām ar kustību traucējumiem, izbūvētas semināru, konferenču un muzeja izstāžu telpas. Plašāka informācija pieejama Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā pie iepirkuma.

Cesvaines pils šobrīd, lai arī ir noslēgušies jumta pārbūves darbi, vēl nav brīvi pieejama apmeklētājiem, jo paredzams, ka jau pavasarī tiks noslēgts līgums par 3. kārtas būvdarbu veikšanu. Taču tiklīdz būs iespēja apmeklēt un paviesoties arī pils iekštelpās, par to noteikti informēsim.

Linda Vanaga,
Autores un Tūrisma centra arhīva foto


Norisinājusies pārrobežu sadarbības projekta darba grupas tikšanās Cesvainē

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Šā gada 26. un 27. novembrī Cesvainē notika pirmā tikšanās pārrobežu projekta „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā” ietvaros. Darba grupai šī bija jau otrā kopīgā tikšanās (pirmā Cesvainē).

Cesvaines novada dome, iesaistoties kā projekta partneris kopā ar Daugavpils pilsētas domi un VAS Valsts nekustamie īpašumi, plānojusi turpināt atjaunot Cesvaines pili. Līdz šim jau izbūvētas siltumtrases, kas pievadītas pie pils. Paredzēts, ka projekta ietvaros notiks apkures sistēmas izveide arī pils iekštelpās, lai apmeklētājiem tā būtu omulīga.

Cesvainē ieradās projekta partneri no Daugavpils. Tikšanās laikā projekta partneri informēja par līdz šim paveikto, sagatavotajām pirmajām atskaitēm, kā arī neskaidrībām, kuras radušās projekta īstenošanas gaitā. Pārrunātas arī turpmākās aktivitātes.

Viesu vizītes laikā notika arī objekta – Cesvaines pils apskate, lai novērtētu padarīto un apjaustu turpmāk darāmo. Jāpiebilst, ka daļai no viesiem šī bija pirmā viesošanās Cesvainē un pilī. Darba grupas dalībnieki tika iepazīstināti arī ar Cesvaines uzņēmējiem – AS “Cesvaines piens”, SIA “Cesvaines vīni” un SIA “Ducimus”.

Šī projekta ietvaros Cesvaines novada dome ir izsludinājusi iepirkumu, kura rezultātā tiks noskaidrots darbu veicējs, kas veiks 3.kārtas būvdarbus.

Linda Vanaga,
autores foto


Uzsākta pārrobežu projekta realizācija

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Cesvaines novada dome ir uzsākusi Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” pārrobežu sadarbības programmas projekta HERITAGE „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā” īstenošanu.

Projekta vadošais partneris ir Daugavpils pilsētas dome. 

Projekta mērķis: veicināt kultūras mantojuma tūrismu programmas teritorijā, restaurējot objektus un attīstot pārrobežu tūrisma risinājumus ar tūristu un apmeklētāju skaita pieauguma lielāko potenciālu.

Programmas finansējums: 3 120 000 EUR (90% no visa projekta kopsummas)

Projekta īstenošanas laiks: 01.05.2019. – 30.04.2021.

Projekta galvenās aktivitātes:

-     Daugavpils cietokšņa Pulvera noliktavas restaurācija

-     Cesvaines pils telpu restaurācija un pielāgošana izstādēm

-     Daugavpils cietokšņa investīciju kataloga publicēšana

-     Pārrobežu tūrisma maršruta izveide

Cesvainē galvenais objekts, kurā tiks īstenotas aktivitātes, protams, būs Cesvaines pils. SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs” ir izstrādājis Cesvaines pils pārbūves un restaurācijas būvprojektu, kurš ir sadalīts vairākās kārtās. Šobrīd tiek realizētas pirmās divas kārtas: 1.kārta “Siltumtrases izbūve un siltummezgla ierīkošana” 2.kārta “Pagalma lietus kanalizācijas tīklu izveidošana un esošo lietus kanalizācijas tīklu atjaunošanas pils Ziemeļu pusē un pils pamatu hidroizolācija”. Darbu veicējs ir SIA “Rubate”, kuri apņēmušies darbus veikt līdz 28. novembrim par euro 162311,66 (tai skaitā PVN). Autoruzraudzības darbu sveic SIA “Arhitektes Ināras Caunītes birojs” par euro 3291.20 (tai skaitā PVN). Būvuzraudzības darbi šīm divām kārtām ir uzticēti SIA “Firma L4” par euro 11313.50 (tai skaitā PVN).

Visa projekta kopējās izmaksas ir euro 3 466 666.67, no kurām Cesvaines pašvaldības daļa ir euro 1 388 888,89. Pašvaldībai obligāti jānodrošina 5% līdzfinansējums.

Iveta Raimo
Cesvaines novada domes projektu vadītāja,
Uģa Fjodorova foto


Uzsākts darbs pie pārrobežu projekta īstenošanas

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Madonas novada pašvaldība un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības viedokli. 

Pārrobežu sadarbības programmu 2014.-2020.gadam līdzfinansē Eiropas Savienība. Pārrobežu sadarbības programma 2014.-2020.gadam finansiāli atbalsta vienotas pārrobežu attīstības aktivitātes ar mērķi uzlabot reģionu konkurētspēju, izmantojot to potenciālu un atrašanās priekšrocības. Kopējais projekta budžets ir 3 466 666,67 EUR. Projekta līdzfinansējums no pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam ir 3 120 000 EUR.

Šā gada 8. un 9. jūlijā Daugavpilī uz pirmo kopīgo tikšanos kopā sanāca pārrobežu projekta partneri.

Sadarbojoties ar Daugavpils pilsētas domi, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” tiek izstrādāts kopīgs  pārrobežu sadarbības programma infrastruktūras projektu kultūras mantojuma saglabāšanas jomā. Tajā ir paredzēts piesaistīt finansējumu vienas pils zāles atjaunošanai.

Pārrobežu sadarbības programmas 2014.–2020. gadam stratēģiskais mērķis ir atbalstīt vienotus centienus risināt pārrobežu attīstības izaicinājumus un veicināt Eiropas Savienības ārējās pierobežas teritorijas. Daugavpils (Dinaburgas) cietoksnis, Cesvaines pils ir populāri tūrisma objekti ar nozīmīgiem infrastruktūras, kultūras pieminekļu defektiem, kā arī tirgzinības trūkumiem, kas neļauj dinamiski attīstīties tūrismam un vietējai uzņēmējdarbībai. Realizējot šo projektu, tiks renovēti iepriekšminētie kultūras pieminekļi un kultūras mantojums, veicināta pārrobežu tūrisma attīstība. Galvenais projekta mērķis – saglabājot kultūras mantojuma objektus, veicināt jaunu tūrisma produktu veidošanu un pārrobežu reģiona pievilcības paaugstināšanu tūrisma, kultūras sakaru un biznesa attīstības nolūkos.

Cesvaines novada dome kā projekta partneris ar iepriekšminētajiem sadarbības partneriem sadarbosies Eiropas Strukturālo un investīciju fondu mērķa „Eiropas teritoriālā sadarbība” pārrobežu sadarbības programmas projekta HERITAGE „Kultūras un vēsturiskā mantojuma saglabāšana un veicināšana Latvijā”. Šī projekta galvenais mērķis ir veicināt kultūras mantojuma tūrismu programmas teritorijā, restaurējot objektu un attīstot pārrobežu tūrisma risinājumus ar tūristu un apmeklētāju skaita pieauguma lielāko potenciālu. Tā, caur kultūras mantojuma objektu saglabāšanu partneri veicinās jaunu tūrisma produktu veidošanu un pārrobežu reģiona pievilcības paaugstināšanu tūrisma, kultūras sakaru un biznesa attīstības nolūkos.

Cesvaines novada dome finansējumu plānot izlietot 2002.gadā ugunsgrēkā cietušās Cesvaines pils zāles atjaunošanai, kā arī piekļuves nodrošināšanai cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Projekta ietvaros paredzēta izstāžu un konferenču aprīkojuma iegāde. Jau šobrīd norisinās darbs pie siltumtrašu izbūves uz Cesvaines pili.

Tikšanās laikā Daugavpilī notika svinīga parakstīto līgumu nodošana visiem sadarbības partneriem, kā arī pārrunas un darbs pie projekta īstenošanas gaitas kalendārā grafika izstrādes, pārrunājot sasniedzamos rezultātus. Tika pārrunātas aktualitātes, kas šobrīd ir svarīgas projekta īstenošanas gaitā, kā arī gaidāmajiem tuvākajiem notikumiem kā 5. Starptautiskais vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls “Dinaburg 1812”, kurā piedalīsies arī Cesvaines pārstāvji. Pasākums veltīts 19. gs. pirmās puses notikumiem, kad brašais Dinaburgas cietokšņa garnizons atvairīja Napoleona armijas uzbrukumu 1812. gada jūlijā. Pasākuma galvenais mērķis ir Daugavpils cietokšņa un vēsturiskās rekonstrukcijas klubu kustības popularizēšana. Tā kā projekta vadošā partnera Daugavpils pilsētas domes projekta mērķis ir restaurēt cietokšņa pulverpagrabu, kas ir iekļauts cietokšņa kompleksā, pasākums pievērš uzmanību kompleksam kopumā un projekta mērķu nozīmīgumam.

Tikšanās laikā tika apsekots Daugavpils cietokšņa pulverpagrabs un kopējā cietokšņa teritorija, kā arī iepazīts līdzšinējās cietokšņa attīstības stāsts un nākotnes vīzija.

Projekta īstenošana paredzēta līdz 2021.gada vidus daļai, kad redzēsim Cesvaines pili pievilcīgāku apmeklētājiem un konferenču un izstāžu rīkošanai.

 

Linda Vanaga,
Foto no  projekta publicitātes materiāliem

Attēlā: Projekta partneru tikšanās un pieņemšana Daugavpils pilsētas domē: projekta partneri no Cesvaines novada domes, Daugavpils pilsētas domes, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” tiekas ar Daugavpils pilsētas domes vadības pārstāvjiem


Novembris 2024
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21
22
23
24
25 26
27
28 29 30  
piektdiena, 22.11.2024

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos