Aktualitātes

Pievienots: 19.11.2024

No 26. oktobra Cesvaines pilī ir skatāma Jura Utāna (1959-2022) izstāde “Izmīlētās pastmarkas”

Lielās gleznas, kas spēcīgi pauž viņa personības patiesumu, smalkās grafikas dizaina miniatūras un, protams, pastmarkas – tas viss ir mākslinieka Jura Utāna daudzpusīgās enerģijas dabisks rezultāts, spēka un talanta apliecinājums.

Ar pastmarku zīmēšanu mākslinieks sācis aizrauties 1995. gadā. Kā saka pats mākslinieks:  “Es to tā īsti izmīlēju un tikai tad taisu”.

Pastmarkas ir pasta apmaksas zīmes, kuras tiek izmantotas vēstuļu korespondences pārsūtīšanai. Tās ir ne tikai naudai līdzvērtīgas vērtszīmes, ar kurām izsenis norēķinās par pasta pakalpojumiem, bet tās ir arī valsts tēla sastāvdaļa. Proti, pastmarkas ar aplokšņu un filatēlistu starpniecību apceļo visu pasauli un bieži nonāk arī pazīstamāko filatēlistu kolekcijās. Tātad pastmarkas sekmē Latvijas atpazīstamību un ļauj iepazīt mūsu valsti.

J. Utāns: “Ir patīkami, ka mans uzvārds, lai arī mikroskopisks, planē pa pasauli.”

Juris Utāns bija latviešu gleznotājs, kurš strādājis kritiskā reālisma, sociāli aktīvas un politiskas mākslas laukā. Jura Utāna darbiem raksturīgs humors un ironija par sabiedrībā aktuāliem, rezonējošiem notikumiem. Viņš pārstāvēja laikmetīgās mākslas virzienu, dēvētu par reportāž- mākslu.

1984. gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas glezniecības nodaļu. Studējis meistardarbnīcā pie Eduarda Kalniņa un Borisa Bērziņa. Latvijas Mākslinieku savienības biedrs no 1985. gada. Izstādījis neskaitāmas personālizstādes Latvijā un arī ārzemēs. 1994. gadā LU ieguvis maģistra grādu pedagoģijā.

Mākslinieks paralēli profesionālajai darbībai bija Latvijas Universitātes mācībspēks no 1987. gada (kopš 2015. gada asociētais profesors vizuāli plastiskajā mākslā).  Juris Utāns strādājis arī kā  monētu dizaina autors.

Juris Utāns bija nevaldāms optimists un cīnītājs par labāku pasauli. To viņš pauda savā ikdienas darbā, atklāti demonstrēja ar lielformāta gleznām, to agresīvi sirreālistiskajiem sižetiem. Viņa personības fascinējošais spēks aizrāva studentus, dažiem spilgtākās atmiņas no augstskolas saistās tieši ar viņa vadītajām gleznošanas un skicēšanas nodarbībām. LU strādāja no 1990. gada, bija PBSP “Skolotājs” virziena “Vizuālās mākslas skolotājs” vadītājs.

Izstāde piedāvā aplūkot orģinālus zīmējumus, kas ir bijuši par pamatu pastmarku izdošanai, gan aplūkot mākslinieka pastmarku un pirmās dienas vēstuļu daudzveidīgo dizainu.

 


Maijs 2025
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos