Aktualitātes

Pievienots: 19.06.2023

Cesvainē norisinājušās militārās mācības

17. un 18. jūnijā Vidzemē notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas un Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta  kopīgās mācības “Ausma”, kuru laikā Medicīnas rotas militārie mediķi un karavīri-glābēji cietušo karavīru lomu spēlētājus nodeva Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam, kas tos nogādāja Vidzemes medicīnas iestādēs – Alūksnes un Madonas slimnīcās. Mācību laikā ātrākai cietušo nogādāšanai uz ārstniecības iestādēm atbalstu sniedza arī Valsts robežsardze, transportējot cietušos ar helikopteru, tādā veidā attīstot savstarpējās koordinācijas procedūras starp kompetentajām iestādēm.

Mācību laikā Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rota vienlaicīgi izvērsa divus mobilos cietušo aprūpes punktus, uz kuriem brigādes karavīri-glābēji nogādāja cietušo karavīru lomu spēlētājus. Aprūpes punktos medicīnas rotas speciālisti veica cietušo šķirošanu, stabilizāciju līdz pacientu tālākai evakuācijai uz medicīnas iestādi. Tālāk cietušie tika nogādāti pie Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķiem, kuri ar operatīvo transportlīdzekli cietušos nogādāja uz  medicīnas iestādēm – Alūksnes slimnīcu un Madonas slimnīcu. Šajās mācībās tika testēta arī spēja nogādāt cietušos uz medicīnas iestādi ar helikopteru.

Kā stāsta Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Gunārs Kauliņš: “Mācību mērķis ir sasniegts, jo vingrinājumā pārliecinājāmies, ka abi dienesti ir spējīgi organizēt un koordinēt cietušo evakuāciju konvencionālā konflikta gadījumā. Tāpat arī ļoti būtiska ir Valsts robežsardzes iesaiste mācībās, kas ļāva testēt savstarpējo koordināciju un sadarbību. Augstu novērtēju Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta spēju īsā laikā apgūt un adaptēties mūsu informācijas aprites plūsmā, izmantojot militārās ziņošanas formu, terminus un specifiku. Uzskatu, ka šāda veida mācības brigādes Medicīnas rotai ir nozīmīgākās gadā, jo tajās tiek pārbaudītas gan medicīnas personāla, gan karavīru-glābēju, gan komandvadības elementu spējas.”

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore Liene Cipule norāda: “Mācībās piedalījās desmit dienesta mediķu brigādes no visas Latvijas. Kopīgajās mācībās izspēlējām cietušo pārņemšanu no cietušo evakuācijas punktiem Alūksnes un Madonas novadā un viņu nogādāšanu ārstniecības iestādēs. Katra krīze ir unikāla ar to, ka tai ir atšķirīgi apstākļi un koordinācijas situācijas, tāpēc šādas mācības ir ļoti vērtīgas un jāturpina organizēt, lai dienesti būtu gatavi savstarpēji sazināties un sastrādāties. Mācību laikā dienesta mediķiem, pretstatā ikdienas situācijai, kad darbs norit pateicoties modernām tehnoloģijām un navigācijai, bija jāizmanto koordinātes un papīra karte cietušo pārņemšanas punktu atrašanai, kā arī cietušo apmaiņa drīkstēja notikt, tikai tad, kad dienesti savstarpēji sazinājās, izmantojot iepriekš atrunātus signālus. Šīs mācības bija vērtīga pieredze, kas  ļaus būtiski uzlabot dienesta gatavību ārkārtas situācijās, notiekot militāram konfliktam.”

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta rīkotajās mācībās “Ausma” novērotāju statusā piedalījās arī Zemessardzes komandieris pulkvedis Kaspars Pudāns, 2.Vidzemes brigādes vadība, 31. un 26. kājnieku bataljona vadība, kā arī Valsts robežsardzes Viļakas pārvaldes priekšnieks pulkvežleitnants Mareks Ļahnovičs un Madonas novada pašvaldības pārstāvji.

Abu dienestu kopīgās mācības “Ausma” norisinās jau ceturto gadu. Iepriekšējo gadu mācību pieredze sniedza iespēju uzlabot Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta praktisko sadarbību, izveidot personiskus kontaktus, kā arī veicināja labāku abpusēju izpratni par pieejamajiem resursiem un informācijas apmaiņas iespējām. Šī gada mācību scenārijs izstrādāts, balstoties uz pagājušajos gados mācībās gūtajiem secinājumiem, attīstot tās un izspēlējot ar vien sarežģītākas mācību situācijas.

Kopš 2018. gada Zemessardzes 2.Vidzemes brigādē notiek mērķtiecīga Medicīnas rotas attīstība. Šo gadu laikā dienestu Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes Medicīnas rotā uzsākuši vairāk nekā 50 praktizējoši mediķi -  ārsti, medicīnas māsas, feldšeri, kā arī vairāk nekā 40 karavīri un zemessargi, kuri vēlas apgūt medicīnas prasmes. Medicīnas speciālistiem dienests Medicīnas rotā sniedz  iespēju papildus savai specializācijai apgūt militāro medicīnu un spēju strādāt paaugstināta stresa apstākļos, kā arī iespēju gūt starptautisku pieredzi kopā ar sabiedroto spēku pārstāvjiem Latvijā un ārvalstīs. 

 

 

Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes
Komunikācijas daļa,

Viļņa Špata foto


Jūlijs 2024
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1 2 3 4 5
06
07
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19
20
21
22 23 24
25
26
27
28
29 30 31  
ceturtdiena, 25.07.2024
piektdiena, 26.07.2024
sestdiena, 27.07.2024
svētdiena, 28.07.2024

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos