Aktualitātes

Pievienots: 16.03.2023

Kultūras un zinātnes sinerģija Cesvainē

Izjūti kultūras un zinātnes sinerģiju Cesvaines pilī!

 

Visā Visumā ir tik daudz noslēpumu! Tāpat kā īstās pilīs — ar tornīšiem, balkoniem un terasēm. Kā zinātne apvienojas ar literatūru, grāmatu mākslu, mūziku — daži noslēpumi atklāsies 14. aprīlī, kad Cesvaines pilī pasākumā „Kultūras un zinātnes sinerģija Cesvainē” visu dienu darbosies radoši zinātnieki, mākslinieki, literāti un mūziķi. Pasākuma mērķis ir interaktīvā un interesantā veidā kopradīt un izzināt kultūras nozaru sinerģiju un tās ietekmi uz izzināšanas procesu, lai paplašinātu kultūrizpratni, rosinātu pašizpausmi un jaunradi ikdienā, mācībās un profesionālajā darbībā. Svētku dienā atklātā mākslinieces Gitas Treices izstāde būs aplūkojama līdz 11. jūnijam.

Projekta ideja balstīta kultūras nozaru sinerģijā un to būtiskajā ietekmē uz izzināšanas procesu — kultūra un kultūras vēsture iniciē humanitāro un eksakto jomu sadarbību un paaugstina kopējo izaugsmes potenciālu. Sinerģija nozīmē vairāku jomu sadarbību, kas rada daudz augstāku vērtību, daudz nozīmīgākus rezultātus nekā katras atsevišķās jomas iespējas, jo pati apvienošanās sniedz papildu iedvesmu un ieguvumus. Matemātiski varētu teikt, ka viens plus viens nav divi, bet vismaz trīs. Izcils sinerģijas piemērs ir pati norises vieta — Cesvaines pils un tās apkārtne — vairāku arhitektūras stilu mijiedarbībā radīta kultūrvēsturiska vērtība ar unikāliem mākslas un arhitektūras pieminekļiem, kuru skaistumu un funkcionalitāti nodrošina nozīmīgi zinātnes atklājumi un precīzo zinātņu izmantojums. Cesvaines pils par pasākuma vietu izvēlēta, akcentējot kultūras pasākumu pieejamību reģionos.

Pasākumā populārzinātniskā veidā skolēni, studenti, ģimenes ar bērniem un citi interesenti tiks iepazīstināti ar mākslas, literatūras, zinātnes un jaunrades sinerģiju — aktīvi izzinās to, piedaloties mākslas un jaunrades radošajās darbnīcās, mūzikas zāles norisēs, tematiskās ekskursijās, konkursos un prezentāciju rosinātās diskusijās.

 

Norises visas dienas garumā

Interesenti Cesvainē tiek gaidīti jau no paša rīta — plkst. 9.00 var sākt iepazīt interaktīvo prezentāciju „Strūves ģeodēziskais loks” un Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ceļojošo izstādi par Madonas novada elektrifikācijas vēsturi Cesvaines tūrisma centrā, kas būs atvērts līdz plkst. 17.00.

Dienas gaitā (plkst. 11.00–23.00) pēc pasākuma dalībnieku pieprasījuma būs iespēja doties speciāli pasākumam veidotā pils iepazīšanas ekskursijā „Kultūrvēsture caur fizikas prizmu” — gids pastāstīs par Cesvaines pils apkures sistēmas un akustikas specifiku, optiskajām īpatnībām, demonstrēs svarīgas detaļas, kuras citādi var paslīdēt garām. Ekskursijas ilgums — apmēram 20 minūšu.

Pilī un apkārtnē no plkst. 11.00 līdz 14.00 atvērtas radošās darbnīcas, kurās dažādu jomu sinerģija iedvesmos eksperimentēt un radīt pašiem. Nodarbību garums — 30–40 minūšu. Tās vadīs gan profesionāli zinātnieki, māksliniece un pedagogi, gan radošs un eksperimentiem gatavs skolēns un students, piemēram, optisko parādību eksperimentus demonstrēs Latvijas Universitātes (LU) Atomfizikas un spektroskopijas institūta zinātnieki, par grāmatu ilustrēšanas tehnikām un tehnoloģijām mākslinieka darbā stāstīs un tās demonstrēs gleznotāja, ilustratore un grafikas dizainere Gita Treice, mūzikas meistarklasi „No idejas līdz albumam” vadīs Cesvaines vidusskolas abiturients, dziesmu autors un izpildītājs Ingars Haritonovs. Īpaši gaidītas pirmsskolēnu, skolēnu, studentu grupas un klases, un, lai būtu garantija, ka darbnīca norisinās grupai izdevīgā laikā, lūdzam iepriekš (līdz 12. aprīlim ieskaitot) pieteikties, zvanot uz tālruni 28337703. Plkst. 13.00 izlozēsim balvas starp populārzinātniskā konkursa „Visuma slepenais aģents Cesvaines pilī” dalībniekiem. Konkursanti varēs pārbaudīt savas zināšanas un attapību, aizpildot slepenā aģenta anketu, savukārt pirmsskolas vecuma bērniem būs iespēja zīmēt un izkrāsot „ESAkids” izdales materiālus. Pēcpusdienas un vakara cēlienā (plkst. 16.00–23.00) radošās darbnīcas (dažas tās pašas, kas rīta cēlienā, dažas jaunas) būs brīvi pieejamas interesentiem, bet konkursa „Visuma slepenais aģents Cesvaines pilī” balvas tiks izlozētas plkst. 16.00 un 21.00.

Pasākuma pēcpusdienas cēlienu iesāksim, atverot bilingvālo pasaku bildēs — RIZIN grāmatu „Solu, Juno, Ori piedzīvojumi” bērniem latviešu un angļu valodā — un atklājot mākslinieces, grāmatu ilustratores Gitas Treices izstādi. RIZIN ir latviešu rakstnieks, zinātnieks, kurš kopj zinātniskās pasakas žanru. Bilžu grāmata veidota pēc „Solu, Juno, Ori misijas” 1. daļas (2022) motīviem: zinātniskās ekspedīcijās grāmatas varoņi pēta un izzina planētas, melnos caurumus, dažādas Visuma parādības, Zemes iekšieni, apceļo dīvainākās un interesantākās vietas, kā arī Pasaules okeānu. Plašāka informācija pieejama grāmatas sinopsē: https://www.zsc.lv/jaunumi/params/post/4148564/sinopse. Tā kā autors darbojas ar pseidonīmu un inkognito, ar grāmatu iepazīstinās izdevēja SIA „ZSC” pārstāvji. Grāmatu brīnišķīgi ilustrējusi Gita Treice, kuras darbi izstādē gan vienatnē, gan gidu pavadībā būs aplūkojami līdz pat 11. jūnijam. Svētku dienā ar izstādes darbiem iepazīstinās pati māksliniece, viņai varēs jautāt par ilustrāciju un teksta sinerģiju grāmatas veidošanas gaitā, kā arī izmantotajām tehnoloģijām. Gita ir prestižās Hansa Kristiana Andersena balvas un Astridas Lindgrēnes piemiņas balvas nominante, 2018. gadā saņēmusi Jāņa Baltvilka balvu.

Visu pasākuma laiku uz ekrāna būs vērojama prezentācija „Cesvaines un apkārtnes zinātnieku devums”, pēcpusdienā plānots plašs vēl citu prezentāciju klāsts: Latvijas Mākslas akadēmijas kuratoru specializācijas maģistrante vēstīs par Cesvaines pili, apkārtni un arhitektu lomu radīšanā; LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes zinātnieks pastāstīs par pētījumiem un piedzīvojumiem polārajās ekspedīcijās Antarktīdā un Grenlandē; ar vienu no senākajām zinātnēm — ģeodēziju — un tās izpētes objektu iepazīstinās LU Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūta zinātnieks; varēs apskatīt un novērot darbībā nivelieri, ko izmanto Zemes virsmas punktu augstuma starpības un paaugstinājuma mērīšanai, termokameru, teleskopu. Zinātnieki demonstrēs arī vairākas noderīgas lietotnes.

Vakara cēlienu ieskandinās un Cesvaines pils akustiskās kvalitātes demonstrēs grupa „Sub Scriptum”, kuras mūziķu sastāvā darbojas cesvainietis Alvis Kozuls. Pēc stundu gara akustiskā koncerta mūziķi labprāt atbildēs uz jautājumiem par jaunrades procesu, dažādu jomu un cilvēku sinerģiju muzikāla priekšnesuma tapšanā.

Pasākumā būs iespēja par īpašām cenām iegādāties Cesvainē izdotās grāmatas, kā arī RIZIN grāmatu „Solu, Juno, Ori misija” 8–108 gadus veciem lasītājiem un jaunatvērto bilžu grāmatu „Solu, Juno, Ori piedzīvojumi” 1,5–7 gadus veciem bērniem.

Pasākumu organizē LU, Cesvaines pils, Cesvaines kultūras veicināšanas biedrība (CKVB) un SIA „ZSC”, atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Madonas novada pašvaldība. Priecāsimies, ja atbalstītājiem pievienosies Madonas novada, īpaši Cesvaines, uzņēmumi; tālr. uzziņām: 29432776.

Programma atrodama www.madona.lv; kontaktinformācija uzziņām: 28337703; pils@cesvaine.lv.

 


Jūlijs 2024
Pi Ot Tr Ce Pi Se Sv
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24
25
26
27
28
29 30 31  
ceturtdiena, 25.07.2024
sestdiena, 27.07.2024

Seko Cesvaines apvienībai
sociālajos tīklos